Co to jest hurling?

Hurling jest irlandzkim sportem zespołowym rozgrywanym za pomocą drewnianego kija (hurley) i małej piłki (Sliotar).
Ma on wiele cech wspólnych z futbolem gaelickim, takich jak boisko i bramki, liczba zawodników i wiele terminologii.
Zazwyczaj jest rozgrywany między dwoma zespołami po 15 zawodników na prostokątnym boisku z trawy, chociaż w Ameryce Północnej gramy w mniejsze gry, aby dopasować się do mniejszych dostępnych obiektów sportowych.

Pozycje w Hurlingu są podobne do tych w innych kodach gier zespołowych i obejmują jednego bramkarza, sześciu obrońców, dwóch pomocników i sześciu napastników, ze zmienną liczbą rezerwowych. Te liczby będą się zmieniać w zależności od wielkości dostępnego boiska.
Zazwyczaj gramy z siedmioma bokami, gdy gramy w hali w zimie, i dziewięcioma bokami, gdy gramy na świeżym powietrzu w miesiącach letnich i jesiennych.

Jak grać

W przeciwieństwie do innych meczów, w których zawodnicy z każdej drużyny ustawiają się w swojej własnej połowie, zawodnicy Hurlers rozpoczynają mecz po obu stronach połowy i parują się z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Na przykład, pomocnicy z każdej z drużyn ustawiają się razem w linii środkowej boiska. Napastnicy ustawiają się przed bramką drużyny przeciwnej, a obrońcy drużyny przeciwnej ustawiają się w linii środkowej obok napastników drużyny przeciwnej. Mówiąc defensywnie, jesteś teraz sparowany z zawodnikiem z drużyny przeciwnej i będziesz „osłaniał” tę osobę na czas trwania meczu.
Gra rozpoczyna się od wrzucenia Sliotara pomiędzy wszystkich czterech pomocników w centrum. Zawodnicy będą próbowali zagrać piłkę po ziemi w obu kierunkach, a także w kierunku kolegi z drużyny.
Zawodnik musi użyć swojego Hurley’a do podniesienia piłki na ziemię i do rąk, nie wolno mu podnosić piłki z ziemi.

Zawodnicy mają tylko cztery sekundy lub cztery kroki, aby posunąć piłkę do przodu.
Po wykonaniu czterech kroków, gracz musi albo zagrać piłkę uderzając ją swoim Hurleyem, albo uderzając otwartą ręką (podanie ręczne), albo kopiąc ją. Alternatywnie, gracz może zdecydować się na odbicie lub zrównoważenie sliotara na końcu Hurley’a i może poruszać się z piłką w ten sposób tak długo, jak długo chce.

Jednakże – zawodnik może poruszać się z piłką tylko dwa razy, gdy jest ona w jego posiadaniu. Gdy zawodnik bierze piłkę do ręki po raz drugi, musi zagrać z nią bez ponownego manipulowania.
Radzenie sobie z piłką

blok”, gdzie jeden z graczy próbuje zdusić uderzenie przeciwnika poprzez uwięzienie piłki pomiędzy jego hurleyem a huśtawkowym hurlem przeciwnika
hak”, gdzie gracz zbliża się do innego gracza pod tylnym kątem i próbuje złapać hurley przeciwnika z własnym u góry huśtawki
side pull”, gdzie dwóch zawodników biegnących razem po sliotar zderza się na ramionach i huśta się razem, aby wygrać sprzęt i „pull” (nazwa pochodzi od huśtawki) z ekstremalną siłą.

Jak zdobywać punkty
W grze możliwe są dwa rodzaje wyników: punkty i bramki.

Punkt jest przyznawany za kopnięcie lub ręczne ominięcie piłki nad poprzeczką, sygnalizowane przez sędziego podnoszącego białą flagę.
Bramka jest przyznawana za kopnięcie piłki pod poprzeczką do siatki, sygnalizowane przez sędziego podnoszącego zieloną flagę.

Hurling jest rozgrywany na całym świecie, i jest popularny wśród członków irlandzkiej diaspory w Ameryce Północnej, Europie, Australii, Nowej Zelandii, RPA i Argentynie, i staje się popularny wśród mieszkańców. Szczególnie w takich miejscach jak Montreal, gdzie baseball i hokej dadzą kilku nowym graczom kilka kluczowych umiejętności, które zostaną przeniesione.

Nie istnieje żadna liga zawodowa, więc zawodnicy są dziś bezpłatnymi amatorami. W wielu częściach Irlandii jest to uosobienie życia. Występuje regularnie w takich formach sztuki, jak film i literatura.
Finał Ogólnokrajowych Mistrzostw Irlandii w Hurlingu Seniorów został wymieniony na drugim miejscu przez CNN w jej „10 wydarzeniach sportowych, które musisz zobaczyć na żywo”, po Igrzyskach Olimpijskich i przed Mistrzostwami Świata FIFA i Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA. Coraz więcej ludzi zakochuje się w tym sporcie poza Irlandią, coraz więcej osób zaczyna pokazywać mecze hurlingu na Sky Sports w Wielkiej Brytanii szturmem na Twittera, a także okazjonalne pokazy w Kanadzie i USA.

Tutaj, w Montrealu, mecze w języku gaelickim cieszą się dużą popularnością, a hurling jest ważnym elementem w kalendarzu Montrealu – w maju każdego roku miasto organizuje coroczny turniej, w którym biorą udział drużyny z całej wschodniej Kanady i części Stanów Zjednoczonych. Ponadto, Ottawa, Quebec i Toronto będą gospodarzami turniejów w miesiącach letnich, a także Mistrzostw Wschodniej Kanady, prowadzą wschodniokanadyjską tablicę GAA, która co roku zmienia lokalizację.

Back to top