Co zobaczyć w Brukseli?

Bruksela nosi trzy imponujące kapelusze, jako stolica Flandrii, Belgii i Europy. Rozpoczęła ona życie jako forteca, następnie rozwinęła się w rynek, a ostatecznie rozkwitła w gospodarcze, polityczne i społeczne centrum stolicy flamandzkiej. W mieście jest wiele do zobaczenia, od dziwacznego komiksu do rozkoszowania się jego kulturą kawiarnianą w Grand-Place. Oto lista naszych propozycji:

Grote Markt (holenderski) / Grand-Place (francuski)

Grand-Place, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest główną atrakcją turystyczną miasta Brukseli, ale jego początki były mniej niż wspaniałe. Obszar ten był tylko bagnistym piaszczystym ławicowiskiem pomiędzy dwoma potokami, znanym jako „broek sella”, który dał nazwę Brukseli. Piaszczysty brzeg został odzyskany i przekształcony w „Niedermerckt” (dolny rynek), gdzie sprzedawano francuskie i angielskie tekstylia, francuskie wina i niemieckie piwo.

W średniowieczu wokół rynku wzniesiono drewniane domy, a w XIV wieku zamożne rodziny zaczęły budować kamienne rezydencje, co doprowadziło do tego, że rynek stał się głównym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Ratusz przyszedł w 1402 roku i do tej pory był również centrum politycznym. Tutaj przyjmowano książąt, monarchów i cesarzy, ale plac był również miejscem egzekucji.

Dziś Wielki Plac jest pięknym, szeroko otwartym, brukowanym średniowiecznym placem i stanowi główny rynek Brukseli. Jest to wspaniałe miejsce do zwiedzania i podziwiania eleganckich domów cechowych, które zastąpiły wszystkie drewniane domy. Wiele osób podziwiało jego piękno, w tym Victor Hugo i Baudelaire, którzy rapsodycznie mówili o jego uroku i atrakcyjnym wyglądzie.

Między marcem a październikiem odbywa się tu codzienny targ kwiatów, któremu często towarzyszą koncerty i wieczorny pokaz świateł.

Co dwa lata, w trzecim tygodniu sierpnia (następny będzie miał miejsce w dniach 13-16 sierpnia 2020 r.), belgijscy hodowcy begonii ozdabiają Grand-Place pięknym kwiatowym dywanem z wykorzystaniem około 750.000 begonii. Odwiedzających wita 3.200 stóp kwadratowych niesamowitego gobelinu roślinnego przedstawiającego motyw przewodni.

Plac jest miejscem, gdzie na co dzień prowadzone są interesy i gdzie mnogość lokalnych barów i kawiarni jest wspaniałym przykładem kultury kawiarnianej najwyższej jakości.

Hôtel de Ville – Ratusz

Będąc w Grand-Place nie zapomnij odwiedzić gotyckiego Hôtel de Ville. Pochodzi on z 1402 roku i jest siedzibą rządu cywilnego. Jest to atrakcyjny budynek z łukowatymi oknami, wieżami i ozdobionymi rzeźbami, w tym św. Michała zabijającego diabła. Jeśli czujesz się energicznie, wejdź na 96-metrową brabantyjską gotycką wieżę i podziwiaj niesamowite widoki na miasto.

Manneken-Pis – „Pissing Boy” aka Petit Julien

Zuchwały, pulchny Manneken-Pis jest główną postacią w folklorze brukselskim. Jest prawdopodobnie najbardziej sfotografowanym posągiem Brukseli, ma jednak tylko 60 cm wysokości. Został on zaprojektowany przez Jerome’a Duquesnoy’a i jest małym kawałkiem fontanny, z którego wyłania się woda z malutkiego metalowego penisa, który chłopcy wskazują na widza. Zazwyczaj jest bardzo nagi, ale czasami się ubiera. W Maison du Roi ma imponującą szafę z 600 strojami.

Muzeum miejskie – Maison du Roi (francuski) – Broodhuis (flamandzki)

Francuska nazwa Maison du Roi jest tłumaczona jako „Dom Królów”, ale chociaż budynek jest bogato zdobionym arcydziełem, to nigdy nie mieszkał tu żaden honorarium autorskie. Flamandowie nazwali go „Domem Chleba”, ponieważ zastąpił on miejski rynek chleba, który istniał tam przez setki lat.

To muzeum poświęcone jest historii Brukseli, a jeśli już widzieliście Manneken-Pis, to tutaj możecie zajrzeć do jego strojów. Historia Brukseli jest opowiedziana na trzech piętrach od średniowiecza do chwili obecnej.

Back to top