Frankfurt – co warto zobaczyć?

W Niemczech wszystkie drogi prowadzą do Frankfurtu. Dosłownie: z największym w kraju węzłem Autobahn, najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym i największym lotniskiem, Frankfurt jest w centrum tego wszystkiego. A każdego dnia setki tysięcy osób dojeżdżających do pracy zamienia to 750-tysięczne miasto w prawdziwą megapolis.

Podczas gdy w miejskich szklanych, stalowych i betonowych drapaczach chmur mieszczą się europejskie i międzynarodowe centrale niektórych największych firm na świecie, w mieście znajduje się o wiele więcej niż zamknięte katedry korporacyjne i mężczyźni w garniturach. Pod powierzchnią ziemi będziesz zaskoczony odkryciem prawdziwie międzynarodowego miasta, które jest domem dla ludzi z całego świata – z ofertą kulturalną odpowiadającą potrzebom wielu narodowości, które tu mieszkają i pracują. Tak więc od tajnych koncertów akustycznych, przez teatr angielski, po wyjątkowo dobre sushi, oto nasz wybór najlepszych restauracji, barów, atrakcji i innych rzeczy do zrobienia we Frankfurcie.

Kleinmarkthalle

Kulinarne marzenie czeka w Kleinmarkthalle o powierzchni 1.500 metrów kwadratowych, gdzie prawie 160 straganów sprzedaje lokalną żywność, kwiaty i inne produkty. Od peklowanych mięs i wina po miód, suszone owoce, orzechy, ręcznie robiony makaron i sery, można tu zaspokoić prawie każdy głód. Oprócz regionalnych przysmaków można tu znaleźć także produkty importowane z całej Europy i nie tylko. Nie można przegapić tarasu pełnego skrzynek z kwiatami na drugim poziomie – mały rodzinny sklep z jabłkami serwuje wina, które bardzo dobrze komponują się z jedzeniem kupowanym na dole.

Wieża główna

Spójrzcie z innej perspektywy na miasto w Main Tower, pierwszym wieżowcu w Europie z fasadą w całości szklaną. Jest to również czwarty najwyższy budynek w Niemczech i najwyższy punkt widokowy we Frankfurcie (oraz jedyny dostępny dla zwiedzających). Gdy pogoda jest po Twojej stronie, możesz podziwiać spektakularne panoramy z pokładu widokowego na dachu i zobaczyć aż po wzgórza Taunus, Spessart i Vogelsberg, ruchliwe lotnisko we Frankfurcie i Commerzbank Arena.

Museumsufer (Wał Muzealny)

W latach 80. władze miasta wpadły na pomysł budowy bulwaru muzeów – i wyniki były oszałamiające. Wokół Städel, muzeum sztuki z arcydziełami obejmującymi siedem wieków, wyrósł knebel nowych muzeów, niektóre w przekształconych historycznych willach, inne w nowych budynkach celowo zbudowanych. Obecnie na Wałach Muzealnych (Museumsufer) mieszczą się niektóre z najważniejszych muzeów w Niemczech, od sztuki użytkowej (Museum Angewandte Kunst) i architektury (Deutsches Architekturmuseum) po film (Deutsches Filmmuseum), historię Żydów (Jüdisches Museum) i rzeźbę antyczną (Liebieghaus). Do mniej znanych perełek należą: Muzeum Etnologiczne (Museum der Weltkulturen) z historycznymi pozostałościami po minionych czasach, muzeum „doświadczenia biblijnego” czy muzeum karykatury dla sztuki komiksowej.

Pchli targ Schaumainkai

Co drugą sobotę Flohmarkt Schaumainkai – uważany przez wielu za najlepszy pchli targ we Frankfurcie – otwiera się na pokrytym drzewami południowym brzegu rzeki Main. Można tu napić się kawy lub wypić gorące wino jabłkowe i pospacerować w dół rzeki po tętniących życiem straganach, gdzie można znaleźć eklektyczny asortyment towarów, od używanych zabawek po lokalnie produkowaną odzież, używane rowery, rzemiosło, zabytkowe meble i sztukę, a charakterystycznym tłem jest panorama Frankfurtu. Warto zwrócić uwagę, że w 2020 roku rynek przenosi się na północną stronę Main.

Back to top