Ile nóg ma pająk?

Pająki to stawonogi z klasy Arachnida, które mają 8 nóg i kły, które często mogą wstrzykiwać jad. Występują one na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i założyły stałe kolonie w każdym siedlisku z wyjątkiem morza i powietrza. W 2019 roku zidentyfikowano około 120 rodzin i ponad 48.200 gatunków pająków. Pająki różnią się od owadów tym, że nie mają anteny i mają dodatkową parę nóg. Większość pająków jest nieszkodliwa lub zadaje ludziom nieśmiercionośne ukąszenia, ale niektóre gatunki, takie jak pająki samotnicze, pająki wędrowne i pająki wdowy, zawierają jad wystarczająco toksyczny, aby zabić dorosłego człowieka. Większość pająków jest mięsożerna i żywi się polując na mniejsze pająki i owady.

Nogi i lokomotywa
Podobnie jak inni członkowie klasy Arachnida, pająki mają cztery pary kończyn, w sumie osiem nóg. Każda noga jest podzielona na siedem części, a pająki używają ciśnienia hydraulicznego do poruszania się i wyciągania ich. Jedyne mięśnie prostowników w nodze pająka znajdują się w stawie biodrowym. W konsekwencji, przebita głowotułówka oznacza, że pająk nie może poruszać nogami, które następnie zwijają się.

Pająki są w stanie wytworzyć ciśnienie do ośmiokrotnego poziomu spoczynku i mogą przeskakiwać do 50-krotnej długości poprzez szybkie zwiększenie ciśnienia krwi w trzeciej i czwartej parze nóg. Większość gatunków pająków wykorzystuje swoją przednią parę nóg do funkcji sensorycznych, ponieważ brakuje im anten. Dodatkowo, kończyny ewoluowały przez miliony lat i pozwoliły pająkowi przetrwać pewne zagrożenia. Są one zdolne do skalowania różnych powierzchni pod stromymi kątami, co pozwala im na dostęp do pożywienia, bezpieczeństwa i towarzystwa. Biolodzy wcześniej uważali, że osiem nóg daje pająkom przewagę ruchową nad innymi organizmami, ale ostatnie badania sugerują, że większa liczba nóg może utrudniać im poruszanie się i utrudniać im szybkie poruszanie się.

Korzyści z posiadania 8 nóg
Badania wykazały również, że pająki z sześcioma lub siedmioma kończynami mogą poruszać się równie sprawnie jak te z ośmioma, ale tworzą gorsze pajęczyny. Oprócz chodzenia, pająki używają także swoich kończyn do ataku i przypinania ofiary, dostarczając jednocześnie jad z kłów. Niektórzy badacze uważają, że ewolucja ośmiu kończyn nie jest związana z mobilnością, ale jest taktyką stosowaną w celu uniknięcia napastników. Niektóre pająki używają swoich kończyn jako mechanizmu obronnego, podnosząc i rozprzestrzeniając przednie nogi, aby przeciwdziałać atakom lub zastraszać drapieżniki.