Jak działa klamka?

Ten film pokazuje wnętrze klamki, której użyłbyś w swoim domu. Konkretne szczegóły będą się różnić dla różnych klamek. Części uwzględnione w tym filmie: klamka, rozeta, zamek, montaż zamka i mechanizm blokujący. Mechanizm blokujący został bardzo uproszczony. Jeśli miałbyś wziąć prawdziwą jedną część znajdziesz o wiele bardziej skomplikowane części.

Klamka steruje drzwiami poprzez manipulację zamkiem – mechanicznym łącznikiem, który łączy ze sobą dwa lub więcej przedmiotów. W tym przypadku zatrzask łączy drzwi z ich ramą i ma tendencję do ucieleśniania zasuwki zamontowanej w drzwiach i gniazdka w ramie.

Położenie zamka określa klamka – która może przybierać różne formy, w tym gałka i dźwignia. Jest ona połączona z zamkiem za pomocą wrzeciona i cylindra. Podczas pociągania/obracania klamki działanie jest przenoszone przez wrzeciono do cylindra, który obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w zależności od jego orientacji.

Ruch wkładki bębenkowej powoduje, że zamontowana śruba jest przesuwana po wewnętrznej stronie drzwi, wsuwając/ wysuwając się z gniazda zatrzasku ramy, co umożliwia otwarcie lub zamknięcie drzwi.

Back to top