Jak grać w bilard ?

Bilard (w tym przypadku odnosi się do angielskiego bilard) jest grą, która jest popularna nie tylko w Anglii, ale na całym świecie dzięki swojej popularności w czasach Imperium Brytyjskiego. Bilard jest sportem bilardowym, który jest rozgrywany przez dwóch graczy i wykorzystuje jedną bilę obiektową (czerwoną) i dwie kule bilardowe (żółtą i białą).

Każdy gracz używa innego koloru bili i próbuje zdobyć więcej punktów niż jego przeciwnik i osiągnąć wcześniej ustaloną sumę wymaganą do wygrania meczu.

Istnieje wiele form bilard na całym świecie, ale to właśnie angielski bilard jest jednym z najbardziej powszechnych i najbardziej popularnych. Pochodzący z Anglii, jest połączeniem wielu różnych gier, w tym „wygrana i przegrana gra karambolem”. Gra jest rozgrywana na całym świecie, zwłaszcza w krajach Commonwealthu, ale w ciągu ostatnich 30 lat jej popularność spadła jako snooker (bardziej prosta i przyjazna gra telewizyjna) wybiła się w liczbach zarówno podczas gry, jak i oglądania w telewizji.

Przedmiot gry
Celem gry w bilard jest zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnik, osiągając uzgodnioną kwotę, która jest potrzebna do wygrania gry. Podobnie jak w szachach, jest to niezmiernie taktyczna gra, która wymaga od graczy myślenia zarówno atakującego, jak i defensywnego jednocześnie. Chociaż nie jest to gra fizyczna w żadnym znaczeniu tego słowa, jest to gra, która wymaga ogromnej zręczności umysłowej i koncentracji.

Gracze i sprzęt
Angielski bilard może być rozgrywany w trybie one-vs-one lub two-vs-two, przy czym najpopularniejszą wersją gry jest wersja single. Gra jest rozgrywana na stole, który ma dokładnie takie same wymiary (3569 mm x 1778 mm) jak stół do snookera, a w wielu miejscach obie gry są rozgrywane na tym samym stole. Należy również użyć trzech piłek, jednej czerwonej, jednej żółtej i jednej białej, a każda z nich musi mieć rozmiar 52,5 mm.

Gracze mają do dyspozycji kij, każdy z nich może być wykonany z drewna lub włókna szklanego, który służy do uderzania piłeczek. Ostatnim niezbędnym elementem wyposażenia jest kreda. Podczas gry, każdy z graczy będzie kredą na końcu kija, aby zapewnić dobry kontakt kija z piłką.

Punktacja
W angielskim bilardzie punktacja jest następująca:

Armata: Tutaj trafia się bilę białą tak, aby trafiła czerwoną i inną bilę białą (w dowolnej kolejności) przy tym samym strzale. To daje dwa punkty.
Pula: W tym przypadku czerwona bila jest uderzana przez bilę białą zawodnika tak, że czerwona trafia do kieszeni. To daje trzy punkty. Jeśli biała bila zawodnika uderzy w drugą bilę, w wyniku czego wejdzie do kieszeni, wówczas otrzymuje dwa punkty.
In-off: Ma miejsce, gdy zawodnik uderza swoją bilę, uderzając w inną bilę, a następnie wchodzi do kieszeni. Otrzymuje się trzy punkty, jeżeli czerwona bila została trafiona jako pierwsza i dwa punkty, jeżeli była to bila drugiego gracza, która została trafiona jako pierwsza.
Kombinacje powyższe mogą być odtwarzane w tym samym strzale, przy czym możliwe jest zdobycie maksymalnie dziesięciu punktów za każdy strzał.

Wygrana w grze
Bilard angielski wygrywa się, gdy jeden gracz (lub zespół) osiągnie ustaloną ilość punktów potrzebnych do wygrania gry (często 300). Pomimo tego, że na stole znajdują się tylko trzy piłki w tym samym czasie, jest to bardzo taktyczna gra, która wymaga ogromnego sprytu, jak również umiejętności, które zapewnią Ci przewagę nad przeciwnikiem.

Oprócz myślenia w kategoriach ataku i zdobywania punktów, istotne jest, aby każdy, kto chce wygrać grę w bilard, myślał defensywnie w tym samym czasie i utrudniał swojemu przeciwnikowi wszystko, co tylko może.

Zasady gry w bilard
Wszystkie gry w bilard są rozgrywane za pomocą trzech piłek, składających się z czerwonej, żółtej i białej.
Każdy z dwóch graczy ma swoją własną bilę bilę bilową, jedna posiada bilę białą, druga żółtą.
Obydwaj gracze muszą zdecydować, kto ma się najpierw zerwać, a robią to obaj gracze jednocześnie uderzając swoją bilę bilą białą o długość stołu, uderzając w poduszkę i wracając do nich. Gracz, który dostanie swoją bilę najbliższą poduszce baulkowej na końcu rozgrywanego strzału, może wybrać, kto ma zerwać.
Czerwony jest następnie umieszczony na sport bilardowy, a następnie gracz idąc pierwszy umieszcza swoją bilę w D, a następnie gra piłkę.
Gracze następnie wziąć go po kolei, aby spróbować zdobyć jak najwięcej punktów i ostatecznie wygrać grę. Gracze mogą zdobywać punkty na trzy sposoby:
In-off: Kiedy Twoja bila trafia jedną z więcej bil, a następnie idzie w dół kieszeni (2 / 3 punkty).
Pula: Kiedy jakakolwiek bila inna niż bila kija trafia do kieszeni (2 / 3 punkty).
Armata: To się dzieje, gdy bila bila bilowa uderzy w obie pozostałe bale (2 / 3 punkty).
Zawodnicy pozostają na stole, dopóki nie wykonają strzału punktowego.
Po faulu, zawodnik drużyny przeciwnej ma możliwość umieszczenia wszystkich bil na swoich miejscach lub opuszczenia stołu w takim stanie, w jakim się znajduje.
Zwycięzcą gry jest gracz, który jako pierwszy osiągnął sumę punktów, która została ogłoszona jako zwycięska przed rozpoczęciem gry.

Back to top