Jak myć okna?

Mycie okien to żmudna praca, więc chcesz mieć pewność, że za pierwszym razem wszystko będzie dobrze. Aby uniknąć konieczności ponownego wykonywania pracy, skontaktowaliśmy się z Carolyn Forte, dyrektorką Laboratorium Mycia Instytutu Dobrego Gospodarowania, aby uzyskać jej fachową poradę.

 1. Wybierz suchy, pochmurny dzień.
  „Wykonuj tę pracę w pełnym słońcu, a sprzątaczka wyschnie na gorących oknach, zanim zetrzesz ją, pozostawiając trudne do usunięcia smugi” – mówi Forte. Jeśli pogoda nie będzie współpracować, zacznij od zacienionej strony domu.
 2. Najpierw usuń brud i kurz.
  Zanim zaczniesz, zmiataj brud z ramy okiennej za pomocą szczotki lub odkurzaj go za pomocą przystawki do odkurzania maszyny. Dzięki temu brud po zmieszaniu ze środkiem czyszczącym nie zamieni się w błotnisty bałagan. Jeśli zasłona okienna wygląda szczególnie ponuro, wyrzuć ją i umyj gorącą, wilgotną wodą z miękką szczotką, a następnie wypłucz i pozostaw do wyschnięcia przed ponownym włożeniem.

Dla szybko odkurzających cieni i żaluzji, Forte poleca iść nad obiema stronami z mikrofibrową ściereczką do kurzu lub otwierać listewki i iść nad each jeden z wilgotnym płótnem i następujący po nim suchy jeden.

Możesz również odświeżyć zasłony w tym samym czasie, umieszczając je w suszarce na 15 minut w cyklu „tylko na powietrzu” i szybko powiesić, aby zapobiec powstawaniu zmarszczek.

 1. Wybierz odpowiedni środek czyszczący – i obficie posypuj.
  Nie wstrzymuj się z rozpylaczem, zwłaszcza jeśli okna wyglądają na bardzo brudne. „Potrzebujesz dużo środka czyszczącego do rozpuszczenia i zawieszenia brudu, aby go całkowicie wytrzeć – skąp, a zobaczysz smugi” – mówi Forte.
 2. Użyj ściereczki z mikrofibry.


Niektórzy ludzie lubią suszyć szyby z gazetą, ale lepiej jest używać ściereczek z mikrofibry wielokrotnego użytku. „Są super chłonne, zmywalne i pozostawiają szybę błyszczącą i bez smug”, mówi Forte.

Wypróbuj ściereczki z mikrofibry Casabella, które mają specjalną strukturę plastra miodu, dzięki czemu bez zadrapań wyłapują plamy wody, smugi i zabrudzenia z luster i szkła.

Jeśli wolisz używać ręczników papierowych, wybierz markę, która spełni Twoje zadanie. Słabe ręczniki papierowe mogą strzępić się i pozostawić za sobą kłaczki. W naszym ostatnim teście ręczników papierowych, GH Seal Holder Bounty Regular najlepiej trzymał się mokrych ręczników.

 1. Pomiń wycieraczkę.
  „Profesjonalni sprzątacze okien przysięgają, ale musisz wiedzieć, jak dobrze ich używać”, mówi Forte. „Spuszczasz wycieraczkę i gdzie idzie woda? Na podłogę.”

Ze względu na potencjalny bałagan i współczynnik kroplenia, unika używania ssawek, zwłaszcza do małych szyb, ale mogą one być bardziej pomocne przy większych, obrazkowych oknach.

 1. Zepsuj to.
  Wystarczy umyć okna raz lub dwa razy w roku, mówi Forte, ale jeszcze łatwiej jest to zrobić, jeśli podzielimy się pracą i zrobimy to pomieszczenie po pomieszczeniu. Kiedy myjesz, wytrzyj jedną stronę okna poziomo, a drugą pionowo. Jeśli pojawią się jakieś smugi, łatwo będziesz wiedział, czy są one na zewnątrz, czy wewnątrz.

Zobacz piece gazowe

Back to top