Jak szybko rosną włosy ?

Jednak w większości badań mierzących tempo wzrostu włosów nie wzięto pod uwagę rasy uczestników badania. Wiadomo na przykład, że włosy kaukaskie różnią się od azjatyckich i afrykańskich pod wieloma względami, np. gęstością (jak blisko siebie upakowane są pasma włosów) i kątem porostu włosów.

Badania przeprowadzone w 2005 roku w czasopiśmie International Journal of Dermatology wykazały również różnicę w tempie wzrostu włosów wśród ras. Na przykład, najszybciej rosną włosy azjatyckie, a najwolniej włosy afrykańskie.

Średnie tempo wzrostu włosów u uczestniczek azjatyckich wynosiło prawie 6 cali rocznie. Dla porównania, włosy uczestniczek afrykańskich rosły 4 cale (10 cm) rocznie, podczas gdy włosy uczestniczek kaukaskich rosły nieco ponad 5 cali (13 cm) rocznie.

Tempo wzrostu włosów u uczestników płci męskiej nie różniło się znacząco od tempa wzrostu włosów u kobiet.

Naukowcy uważają również, że włosy rosną szybciej latem ze względu na zmiany w diecie (spożywanie większej ilości owoców i warzyw), a także zmiany w hormonach i zwiększoną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Ale każdy sezonowy wzrost wzrostu włosów byłby tak marginalny, że byłby niezauważalny, powiedziała Elizabeth Cunnane-Phillips, trycholog (dermatolog włosów i skóry głowy) w klinice Philipa Kingsleya w Nowym Jorku, powiedziała Huffington Post.

Back to top