Jak usunąć wosk z ubrania?

Stopiony wosk może łatwo kapać lub wylać się na ubranie! Rozwiąż problem szybko i łatwo za pomocą tych wskazówek, jak czyścić i usuwać plamy woskowe z odzieży.

Niezależnie od tego, czy jest to przyjęcie urodzinowe dla dzieci, czy też kolacja z przyjaciółmi, uroczystości często oznaczają świece, a ponieważ wypadki mogą się łatwo zdarzyć, wosk świecowy może się rozlać. Postępuj zgodnie z poniższymi prostymi krokami, aby szybko i łatwo usunąć wosk świecowy z ubrań i obrusów.

1 – Nie rób nic
Pierwszy krok to nic nie robić – przynajmniej dopóki wosk nie wyschnie, w każdym razie. Próba usunięcia plamy z wosku przed jej ustawieniem może pogłębić problem, rozprzestrzeniając plamę i ewentualnie nawet paląc cię. Więc niech wosk ustawić przed podjęciem jakichkolwiek działań.

2 – Dać plamie zarysowanie
Następnym krokiem jest usunięcie jak największej ilości utwardzonego wosku. Weź nóż, który jest na tyle ostry, że może spowodować pewne uszkodzenia wosku, ale nie na tyle ostry, aby groziło to uszkodzeniem odzieży. Zachowaj ostrożność podczas posługiwania się nożem; zawsze używaj uderzeń z dala od ciała, aby uniknąć wszelkich wypadków. Pracuj nad woskiem, aby usunąć jak najwięcej stwardniałej substancji, pozostawiając po sobie tylko najbardziej osadzony w nim wosk.

3 – Ponownie stopić wosk
Może się to wydawać sprzeczne z pierwszym krokiem powyżej, ale następnym krokiem jest ponowne podgrzanie wosku. Umieść ściereczkę lub ręcznik pod ubraniem lub obrusem, a następnie połóż dwa ręczniki papierowe na wierzchu plamy wosku. Ustawić żelazko na niskiej lub średniej temperaturze i wyprasować na powierzchni. Podgrzany wosk rozpuści się ponownie i odejdzie od materiału, mocząc się zamiast tego w papierowym ręczniku.

Jeśli zauważysz, że ręcznik papierowy nasyca się woskiem, przenieś go dalej, aby rozpocząć od nowa w nowym miejscu lub wymień na nowy arkusz. Jeśli masz pod ręką bibułę, będzie ona działać równie dobrze, jeśli nie lepiej, jak papierowe ręczniki. Zawsze bądź ostrożny podczas korzystania z żelazka.

4 – Zostaw do namoczenia
Na tym etapie proces usuwania plam woskowych powinien być prawie zakończony. Jeśli jednak wosk zostanie zabarwiony, prawie na pewno pozostanie plama na odzieży lub obrusie. W takim przypadku należy przygotować miskę z roztworem wody i odplamiaczem na bazie tlenu i pozostawić plamę namoczoną w misce na kilka godzin. Powinno to skutecznie usunąć ostatnie resztki plamy z tkaniny. Można również spróbować nanieść niewielką ilość płynu do prania bezpośrednio na plamę jako odplamiacz. Zawsze należy najpierw przetestować na niepozornym miejscu przed powszechnym użyciem.

5 – Należy go wyprać.
Na koniec należy wyprać ubranie lub obrus w zwykły sposób – albo w pralce z użyciem środka czyszczącego Breeze, albo ręcznie, jeśli jest to bardziej odpowiednie. A resztki rozlanego wosku powinny teraz zniknąć!

Jeśli chodzi o odzież ze szczególnie wrażliwego materiału, można zwrócić się do specjalisty w zakresie usuwania plam woskowych z odzieży.

Zobacz również inny artykuł w tek kategorii

Back to top