Jak wydłużyć trwałość ubrań?

Jakie jest twoje najstarsze ubranie, które nadal nosisz, przynajmniej sporadycznie?

Dla mnie jest to koszulka, którą kupiłem w 1974 roku na koncercie Grand Funk Railroad w Toledo Sports Arena. Ta koszulka na pewno umawia się ze mną, kiedy ją noszę, ale to jedna z moich najbardziej cennych rzeczy. Przywołuje ona miłe wspomnienia z czasów, kiedy miałam płynące, sięgające ramion włosy – lub w ogóle jakieś włosy.

Właściwa dbałość o swoje ubrania może wydłużyć ich żywotność o lata, a nawet dziesięciolecia, w przypadku mojego T-shirta, i zaoszczędzić Ci w ten sposób szafy pełnej gotówki. Według Amerykańskiego Biura Spisu Powszechnego (U.S. Census Bureau), przeciętna czteroosobowa rodzina amerykańska wydaje około 3000 dolarów rocznie na ubrania.

Oto jak można się bardziej ubrać, a mniej podrzeć z ubrania:

 • Rzadziej prać: Pranie i suszenie ubrań częściej niż jest to konieczne skraca ich żywotność z powodu gorąca i otarć związanych z praniem. Spróbuj nosić ubranie kilka razy pomiędzy praniem.
 • Tylko zimna woda: Większość ubrań powinna być prana w zimnej wodzie, co sprawia, że są one trwalsze, a jednocześnie oszczędza energię. Nowe detergenty tylko z zimną wodą sprawiają, że ubrania są tak samo czyste, jak przy użyciu gorącej wody, i są łatwiejsze w użyciu dla środowiska. (Sprawdź instrukcję prania na ubraniach i detergentach, aby uniknąć uszkodzeń).
 • Linia sucha: Ciepło i tarcie spowodowane suszeniem ubrań w suszarce elektrycznej lub gazowej może skrócić ich żywotność o połowę. Oszczędzaj energię i koszty urządzenia, jednocześnie sprawiając, że Twoje ubrania dłużej wytrzymują i pachną lepiej, poprzez suszenie odzieży na zewnątrz, kiedy tylko jest to możliwe.
 • Zapnij go: Metalowe suwaki na dżinsach i innych przedmiotach odzieżowych mogą rozerwać ubrania w pralce i suszarce. Zapinaj je przed praniem, aby uniknąć uszkodzeń. To samo dotyczy zapięć na rzepy.
 • Szew w czasie oszczędza czas: Częste sprawdzanie ubrań i naprawianie rozdarć i małych rozdarć zanim staną się duże.
 • Przebudować zamiast odchodzić na emeryturę: Jeśli twoje koleżanki zaczną wyglądać na przestarzałe, sprawdź w książce „Sew Subversive” Melissy Rannels, Melissy Alvarado i Hope Meng z biblioteki kilka prostych pomysłów na przebudowę odzieży. Nawet ci z nas, którzy mają problemy z igłami, mogą zająć się niektórymi z tych propozycji.
 • Buty powinny być suche: Wilgoć spowodowana poceniem się i nieświeżą pogodą może drastycznie skrócić żywotność butów i butów. Nie należy nosić tej samej pary butów dwa dni z rzędu, aby całkowicie wyschły przed kolejnym założeniem. Wrzuć do nich na noc arkusz papieru gazetowego, aby usunąć wilgoć.
 • Wywróć go na lewą stronę: Odważne nadruki bluzek i innych ubrań oraz ciemniejsze kolory rzeczy, takich jak dżinsy, pozostaną żywe dłużej, jeśli odwrócisz je na lewą stronę przed praniem.
 • Uważajcie na wybielacze: Wybielacz może zniszczyć włókna tkaniny. Spróbuj użyć sody oczyszczonej i gorącej wody do rozjaśniania bieli.
 • Zachowaj swoją (zdrową) wagę: Jest wiele powodów, dla których warto unikać przybierania niechcianych kilogramów. Upewnienie się, że nie przekroczysz swojej garderoby jest zdecydowanie jednym z nich.
 • Rozwiąż problem brakującej skarpetki: Kupujcie w miarę możliwości multipacki tych samych skarpetek, abyście mieli pod ręką dodatkowych kumpli, gdy jedna skarpetka zaginie lub się zużyje.
 • Zorganizujcie się: Wiedząc, jakie ubrania już posiadasz i jak je nosisz, unikasz niepotrzebnych nowych zakupów. Zrób wizualną inwentaryzację swojej szafy przynajmniej sezonowo i zrób „progresywną listę zakupów” rzeczy, które będziesz musiała kupić w najbliższych miesiącach. W ten sposób możesz odebrać przedmioty, gdy następnym razem zobaczysz je w sprzedaży.
 • Właściwe przechowywanie: Odzież poza sezonem należy przechowywać w plastikowych pojemnikach (najlepiej w pojemnikach nieprzezroczystych, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym działaniem promieni słonecznych). Złóż je na płasko i dodaj kilka bloków cedrowych dla dodatkowej ochrony.
 • Zachowaj prostotę i klasykę: Zbuduj szafę wokół kilku solidnych kolorów, które dobrze na Tobie wyglądają i dobrze ze sobą współpracują. Szukaj klasycznych stylów, dobrze wykonanych ubrań i trwałych tkanin. Nie daj się wciągnąć modnym modom i kolorom, które staną się przestarzałe, zanim jeszcze wyjdziesz ze sklepu.
 • Noś ubrania drugiego faceta: Jeśli inni ludzie nie zamierzają nosić swoich ubrań, możesz to zrobić za nich i zaoszczędzić przy tym duże pieniądze. Sklep z „używanymi, ale nie nadużywanymi” ubraniami w sklepach z artykułami oszczędnej sprzedaży, na podwórkach i w sklepach wysyłkowych, i zazwyczaj płacisz tylko 10 lub 20 centów za dolara w porównaniu z nowymi. Kto wie, może nawet znajdziesz zabytkową koszulkę Grand Funk Railroad, na wszelki wypadek, gdybyś przegapił ten koncert.
Back to top