Jakich witamin potrzebuje Twój kot?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, oprócz odpowiednio zbilansowanej diety potrzebują suplementacji. Niekiedy ta suplementacja jest wręcz niezbędna, aby usprawnić procesy zachodzące w organizmie czworonoga i wzmocnić jego kondycję po chorobie lub w jej trakcie. Zastanawiasz się, jakich witamin potrzebuje Twój kot? Nie wiesz, jak wprowadzić odpowiednią suplementację? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju

Odpowiednio dobrane witaminy dla kota mają korzystny wpływ na jego wzrok, wspomagają wzrost kości i wspierają metabolizm. Każda z witamin odgrywa ważną rolę w kocim organizmie. Witaminy A, E i C mają działanie przeciwutleniające, czyli chronią czworonogi przed negatywnym wpływem wolnych rodników i redukują stres oksydacyjny. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego widzenia, a witamina D wpływa na mineralizację kości. Z kolei witaminy E i K regulują procesy krzepnięcia krwi. Bardzo ważną rolę w kocim organizmie pełnią witaminy z grupy B. Wraz z witaminą C, kwasem foliowym i biotyną są rozpuszczalne w wodzie i usuwane z organizmu wraz z moczem. Dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie. Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowy wzrost, chronią układ nerwowy kota oraz mają wpływ na kondycję jego skóry i sierści.

Wśród najważniejszych minerałów, jakich potrzebuje kot, można wyróżnić: wapń, potas, fosfor, chlorek sodu i magnez. Kotu do prawidłowego rozwoju niezbędne są również pierwiastki śladowe – żelazo, miedź, cynk, selen i mangan.

Karma i przysmaki – główne źródła witamin dla kotów

Odpowiednio dobrana karma jest źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których kot potrzebuje do prawidłowego rozwoju. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziesz różne rodzaje karmy suchej i mokrej. Zawsze uważnie czytaj ich skład. Unikaj sztucznych wypełniaczy, konserwantów i barwników. Jeśli masz wątpliwości, jaką karmę wybrać dla swojego kota, skonsultuj się z weterynarzem.

Dobrym źródłem witamin dla kotów są także przysmaki funkcjonalne i zioła. W tym przypadku kluczowe jest dawkowanie. Dla mruczków szkodliwy jest nie tylko niedobór witamin, ale również ich przedawkowanie.

Witaminy dla kota – suplementacja 

Suplementację należy wprowadzić, gdy u Twojego pupila wzrośnie zapotrzebowanie na witaminy. Dzieje się tak zazwyczaj podczas choroby lub w okresie rekonwalescencji. Niedobór witamin u kota jest zauważalny gołym okiem. Charakterystycznym objawem hipowitaminozy u kotów są problemy ze skórą i sierścią. Futerko staje się łamliwe, matowe i zaczyna nadmiernie wypadać. O niedoborze witamin świadczą także infekcje i stany zapalne oraz problemy ze wzrokiem, uzębieniem i zaburzenia trawienia. Przed wprowadzeniem suplementacji, warto skonsultować się z weterynarzem. Poniżej krótka ściąga witaminowa:

  • witaminy z grupy B – wskazane przy schorzeniach dermatologicznych,
  • witaminy E i B12 – najlepsze dla kocich seniorów,
  • B6, B3 i B1 – dla kotów z problemami behawioralnymi,
  • witamina A – wskazana przy problemach ze wzrokiem,
  • witamina D – dla mocnych zębów i kości,
  • witamina C – na wzmocnienie odporności,
  • witamina K – wpływa na krzepliwość krwi.
Back to top