Mediolan – co zwiedzić ?

Katedra w Mediolanie

Zacznijmy tę listę najlepszych rzeczy do zrobienia w Mediolanie od koniecznego pomnika miasta: Katedra w Mediolanie („Duomo di Milano” po włosku). Symbol miasta znajduje się na Piazza del Duomo, historycznym centrum i najlepszym punkcie wyjścia do pobytu w Mediolanie.

Rozpoczęta w 1386 roku budowa katedry w Mediolanie trwała prawie 500 lat. Została ona ukończona na rozkaz Napoleona Bonaparte, który absolutnie chciał zostać tam koronowany na króla Włoch.

Ten architektoniczny cud jest trzecią co do wielkości katedrą na świecie, po katedrze św. Piotra w Rzymie i katedrze w Sewilli.

Z zewnątrz można podziwiać jej fasadę w całości wykonaną z doskonale rzeźbionych kamieni. 2.000 posągów z białego marmuru i 136 strzałek sprawia, że całość robi niesamowite wrażenie! Widząc ją, wyraźnie widać, dlaczego nazywana jest „marmurowym jeżykiem”.

Warto również odwiedzić wnętrze, z 5 wystawnymi nawami i 52 kolumnami, z których każda reprezentuje tydzień w roku. Można też podziwiać sarkofagi i grobowce kilku arcybiskupów, a także krucyfiks wykonany przez samego mistrza Leonarda Da Vinci!

Ale punktem kulminacyjnym wizyty jest możliwość wejścia na taras katedry. Stamtąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Mediolan! Można się tam wybrać albo schodami, albo windą, druga opcja jest oczywiście nieco droższa.

La Galleria Vittorio Emanuele II

Tuż obok katedry, na Piazza del Duomo, można odwiedzić Galleria Vittorio Emanuele II, kolejną wielką atrakcję w Mediolanie.

Miejsce to jest bardzo fotogeniczne i świecące, z jego wspaniałymi arkadami i wspaniałą kopułą wykonaną ze szkła i żelaza. Nazwana „Il salotto”, Galleria jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie, więc nie przegapcie jej podczas podróży do Włoch!

Wewnątrz znajdują się jedne z najbardziej znanych sklepów projektantów mody, w tym Vuitton i Prada, a także wiele wysokiej klasy restauracji. Powinieneś koniecznie udać się tam z pełnym portfelem, jeśli Twoja ukochana zdecyduje się na małe zakupy!

La Scala de Milan

Wychodząc z Piazza del Duomo, wzdłuż Galleria Vittorio Emanuele, dotrzecie Państwo bezpośrednio na Piazza della Scala. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie tam znajduje się La Scala, słynna Opera Mediolańska.

Wraz z Teatrem San Carlo w Neapolu i Fenice w Wenecji, jest to jedna z 3 najbardziej prestiżowych włoskich oper.

Powstały tu arcydzieła włoskiej opery, takie jak „Norma” Vincenzo Belliniego czy „Otello” Verdiego. W La Scali wystąpiła także jedna z największych śpiewaczek klasycznych wszechczasów, Maria Callas.

Nie miałem okazji zobaczyć wnętrza, ale jest ono znane na całym świecie z tego, że jest przepyszne. Więc naprawdę powinnaś iść, jeśli możesz! Zewnętrzna fasada jest jednak dość prosta.

Po lewej stronie budynku można zwiedzić Muzeum La Scali i jego kolekcję instrumentów muzycznych, strojów operowych i dokumentów historycznych.

Zamek Sforza

Jeśli wybierzesz Via Dante z Piazza del Duomo, dotrzesz bezpośrednio do głównego wejścia do Zamku Sforza, kolejnego ikonicznego pomnika Mediolanu.

Ten bardzo imponujący zamek znajduje się w centrum miasta.

Został on zbudowany w 1358 roku przez słynną rodzinę Visconzi, aby chronić i bronić miasto przed wrogiem, Wenecją. Zniszczony i wielokrotnie odbudowywany, znany jest z tego, że w okresie renesansu gościł w nim warsztaty Leonarda DaVinci.

Dziś w zamku znajduje się kilka muzeów:

Muzeum Sztuki Starożytnej, z freskami rodziny Sforzów i wieloma rzeźbami.
Prehistoryczne zbiory Muzeum Archeologicznego w Mediolanie. Można tam zapoznać się z historią Lombardii od czasów neolitu.
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, z pracą kamieniarzy, tkaczy i tapicerów
Muzeum Egipskie i jego kolekcja sarkofagów i mumii
Pinacoteca del Castello Sforzesco, z ponad 1500 dziełami sztuki od XIII do XVIII wieku.
Muzeum Instrumentów Muzycznych z całego świata
Muzeum Mebli Antycznych i Rzeźby Drewnianej.
Rozległy wewnętrzny dziedziniec zamku jest dostępny dla zwiedzających za darmo. Często odbywają się na nim imprezy kulturalne.

Kiedy tam byłem, odbyła się impreza z okazji rozpoczęcia Gry o Tron 7 sezonu. Zainstalowano w nim centralną scenę z ogromnym ekranem do emisji odcinków minionych sezonów. Dużą popularnością cieszyła się również rekonstrukcja żelaznego tronu i przekształcenie fontanny przy wejściu w lodowe stalaktyty. Nadchodzi zima!

Parco Sempione

Tuż za zamkiem Sforza znajduje się zielone płuca miasta. Parco Sempione (po angielsku Simplon Park) jest największym publicznym parkiem w Mediolanie i doskonałym miejscem do odpoczynku.

Kilka budynków wartych zobaczenia podczas spaceru:

Akwarium Obywatelskie w Mediolanie, i jego ładna architektura. Wizyta nie jest naprawdę warta zachodu, ponieważ jest dość mała.
Triennale, podkreślające sztukę i włoską architekturę
Arena Civica, wielofunkcyjny stadion z 1807 roku, na którym odbywają się imprezy sportowe.

Back to top