Piec gazowy – jedno- czy dwufunkcyjny?

Ogrzewanie gazowe charakteryzują się niską emisją szkodliwych dla środowiska substancji, dzięki czemu kwalifikowane jest do instalacji ekologicznych. Dodatkowo jest łatwe w obsłudze, umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury i ułatwia zachowanie czystości w domu. Na rynku dostępne są piece gazowe jedno- i dwufunkcyjne. 

Kocioł gazowy to bardzo nowoczesne i oszczędne urządzenie, które niemal w całości zamienia energię zawartą w paliwie gazowym w ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Ważną zaletą instalacji grzewczej gazowej jest łatwa, niewymagająca ingerencji użytkownika, obsługa, która odbywa się automatycznie. Taki komfort docenią przede wszystkim osoby aktywne zawodowo oraz starsze, które nie mają czasu lub zdrowia na obsługiwanie tradycyjnej instalacji grzewczej. Istotnym walorem zautomatyzowania obsługi kotła jest możliwość obniżania temperatury w pomieszczeniach w porze nocnej oraz w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. Dzięki automatycznej pracy instalacji nie ma ryzyka, że w kotle wygaśnie i w mieszkaniu będzie zimno. 

Piec gazowy jednofunkcyjny

Piec gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest do ogrzewania wody na potrzeby instalacji grzewczej w budynku. Może również podgrzewać wodę użytkową, ale tylko, gdy współpracuje z podgrzewaczem pojemnościowym. W systemie jednofunkcyjnym nie ma wymiennika ciepła, dlatego nie można w nim bezpośrednio przygotowywać wody na potrzeby domowników. Istnieje jednak możliwość podłączenia zasobnika, w którym woda będzie podgrzewana. Dodatkowo można do nich przyłączyć cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu w obiegu stale krąży nagrzana woda, do której mamy dostęp od razu po odkręceniu baterii. Cyrkulacja ogranicza zużycie wody i zmniejsza ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. 

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Piec gazowy dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, może pełnić dwie funkcje. Instalacja ta służy do ogrzewania domu, a dodatkowo może także przygotowywać ciepłą wodą użytkową. Charakterystyczną cechą tego urządzenia jest to, że woda podgrzewana jest przepływowo. To znaczy, że jest ogrzewana w chwili jej poboru, ponieważ piec gazowy dwufunkcyjny nie posiada zbiornika na wodę użytkową. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć problemu strat ciepła, które powstają w przypadku magazynowania ogrzanej wody. Instalacje dwufunkcyjne są polecane do niedużych domów z jedną łazienką. Dzięki niewielkiej odległości pomiędzy urządzeniem grzewczym a punktem poboru wody, ograniczymy straty ciepła i skrócimy czas oczekiwania na ogrzaną wodę. 

Piece gazowe ze względu na pełnione funkcje dzielą się na jedno- lub dwufunkcyjne. Jednak wśród kotłów można także znaleźć podział dotyczący sposobu pobierania powietrza do spalania, odprowadzania spalin oraz metody działania,. To kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Wybierając piec gazowy do domu, najpierw trzeba określić, czy priorytetem jest dla nas możliwość ogrzewania domu, czy potrzebujemy również ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę metraż mieszkania i liczbę mieszkańców.

Sprawdź też grzejniki elektryczne.

Back to top