Podjazd przed domem – z czego zrobić?

Przychodzi taki moment, gdy widzimy już koniec budowy i marzymy o tym, by w końcu wprowadzić się do nowego domu. Często jednak jeszcze nie do końca mamy wykończony podjazd i wtedy pojawia się pytanie, z czego go zrobić. Zobaczmy, jakie są możliwości.

Kostka brukowa

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podjazdu do domu jest użycie kostki brukowej. Taki podjazd ma szereg zalet, począwszy od tego, że jest to wykończenie trwałe, estetyczne, łatwe w czyszczeniu oraz nie zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych. Na podjeździe z kostki brukowej można nie tylko wygodnie nawrócić, ale również zaparkować samochody gości czy wykorzystać ten teren do gry w koszykówkę.

Kostka brukowa, dzięki różnorodnym rozmiarom i kolorom może stać się nie tylko praktycznym wykończeniem podjazdu, ale również dodatkowym elementem dekoracyjnym. I choć wydawać by się mogło, że to idealny sposób na wykończenie podjazdu, to jednak takim nie jest, bo po pierwsze jest to rozwiązanie dość drogie, a po drugie nie każdy chce mieć dużą powierzchnię działki pokrytą kostką.

Podsypka z kamienia

Często wybieraną alternatywą dla kostki brukowej jest podsypka z kamienia. Jest to rozwiązanie sporo tańsze od kostki, dlatego jest chętnie wybierane przez osoby, które mają dużą odległość od bramy do domu. Wysypanie podjazdu do domu kamieniem bywa też traktowane jako rozwiązanie tymczasowe, zanim będzie można wykonać kostkę brukową, nie tylko na czas budowy, ale też na czas zgromadzenia potrzebnych środków.

Niestety podsypka z kamienia nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż jej stabilność jest zależna od grubości warstwy, gruntu, na jakim się ona znalazła oraz od warunków atmosferycznych. Kamień jako materiał niejednorodny, nawet po dobrym ubiciu specjalnym ubijakiem, przemieszcza się i reaguje na wodę. Po dużych deszczach mogą się na nim pojawiać kałuże, a z czasem również większe dziury.

Zielony podjazd do domu

Ciekawym sposobem na dobre wzmocnienie podjazdu, a jednocześnie zachowanie przepuszczalności gleby i zieleni jest zastosowanie zielonego parkingu. Jego podstawą jest kratka parkingowa wykonana z wytrzymałego materiału, którą układa się na utwardzonej powierzchni, a następnie można ją wypełnić kamieniami lub ziemią i zasiać na niej trawę. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż ułożenie kostki brukowej, dużo lepsze od podjazdu z utwardzonymi kamieniami, a dodatkowo pozwalające na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej wokół domu.

Sprawdź też grzejniki elektryczne i piece gazowe.

Back to top