Rzym  – co zwiedzić ?

Forum Rzymskie
Bilet zakupiony w Koloseum obejmuje również dostęp do Forum Romanum i Palatynatu (o tym porozmawiam na dole), więc szkoda byłoby je przegapić, ponieważ te 3 miejsca turystyczne są ze sobą połączone.

Forum było centrum miasta i można zobaczyć ruiny dawnych rynków, budynki administracyjne i religijne. Na stronie nie znajdziesz jednak żadnego wyjaśnienia, więc jeśli interesujesz się historią, naprawdę powinieneś wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Koloseum i jego mordercze zabawy
Zacznijmy tę listę obowiązkowych atrakcji od Koloseum, znajdującego się w Centrum Historycznym („Centro Storico” po włosku). Jest to najbardziej emblematyczny zabytek, jaki można zobaczyć w Rzymie!

Mieści ponad 50.000 widzów i jest największym amfiteatrem w świecie rzymskim. Dość dużo krwi przelano na tych arenach, gdzie odbywały się słynne walki gladiatorów, walki zwierząt i zabawy rzymskie, po których zawsze następowały straszliwe śmierci.

Wizyta nie jest bezpłatna i prawdopodobnie będziesz musiał poczekać kilka godzin zanim tam dotrzesz, jeśli wybierasz się w szczycie sezonu.

The Palatine Hill
Jest to trzeci punkt zainteresowania zawarty w bilecie do Koloseum.

Wzgórze Palatynów, jedno z 7 wzgórz Rzymu, jest według mitologii miejscem, gdzie miasto zostało założone przez Romulusa i Remusa. Jak zapewne wiecie, są to dwa bliźniaki, które zostałyby znalezione i ssane przez wilka w jaskini. Na szczycie Wzgórza Palatynów znajdziesz dostęp do tej jaskini i ruin rezydencji historycznych postaci, takich jak August, pierwszy cesarz rzymski.

Piazza Venezia
Niedaleko od Forum Romanum, na drugim końcu Via dei fori impierali, znajduje się plac Venezia, jeden z głównych placów Rzymu. Stamtąd wszystkie ulice prowadzą do głównych atrakcji turystycznych Rzymu!

To właśnie tutaj można podziwiać Pomnik Wiktora Emmanuela II, zwany również „Altare della Patria” lub „Vittoriano”, ogromny budynek z białego marmuru poświęcony pierwszemu królowi Włoch, Wiktorowi Emmanuelowi II.

Obok placu znajduje się również słynna kolumna Trajana, z płaskorzeźbami przypominającymi wojskowe podboje cesarza Trajana.

Piazza del Campidoglio (Plac Kapitolski)
Wejdź szerokimi schodami do Pomnika Wiktora Emmanuela II, a dotrzesz na plac Capitol. Zaprojektowany przez samego Michała Anioła, był niegdyś politycznym i religijnym sercem Rzymu. Na Placu Kapitolskim można zobaczyć:

Palazzo Senatorio lub Pałac Senatorialny
Palazzo dei Conservatori lub Pałac Konserwatorów
Palazzo Nuovo lub Nowy Pałac, w którym obecnie mieszczą się Muzea Kapitolińskie oraz Muzeum Sztuki i Archeologii. Jednym z najbardziej znanych dzieł sztuki, które można tam znaleźć jest posąg Wilka Kapitolińskiego: Ta z mityczną wilczycą ssącą Romulusa i Remusa. Być może już ją widzieliście, jest ona w prawie wszystkich podręcznikach historii! Nie zapomnijcie kupić tu biletów z wyprzedzeniem.